Prečo rovnováha?

Tvoje telo sa po celý jeho život (aspoň vnútorne) usiluje o homeostázu. Ide o udržiavanie rovnováhy vo všetkých súvislostiach, ktoré si vieš aj nevieš predstaviť. Vďaka homeostáze sa ti pri horúčke neupečie mozog – telo nie je také hlúpe, aby ti zvýšilo teplotu na 41 stupňov Celzia a viac (opekanie mozgu), ak nemáš naozaj vážny problém, ktorý ti zlikviduje bezpečnostné poistky.

Alebo inak. Vďaka homeostáze máš stabilné vnútorné prostredie, bez ktorého by ti napríklad nefungovalo trávenie. Ak tvoje telo ochorie, v rámci homeostázy sa snaží opäť nastoliť poriadok, tvoju životne dôležitú rovnováhu.

Rovnováha naša každodenná?

Hoci ide o dopredu prehraný boj vďaka zlej strave, prehnaným liekom či nedostatku pohybu, práve tento boj ťa udržiava pri živote čo najdlhšie, až kým ti unavené telo nepodpíše výpoveď. Kým v detskom veku máš priam zázračnú schopnosť rýchleho zotavenia sa po športovom výkone, ľahšie odoláš škodlivým chemickým látkam z vonkajšieho prostredia (možno) a prekonanie chrípky je len otázkou času, neskôr, po dovŕšení dospelosti, tvoje zázračne liečivé schopnosti klesnú na priemerné.

Vtedy by mal (aspoň podľa mojich výpočtov) nastúpiť tvoj sedliacky rozum, vďaka ktorému sa sám a dobrovoľne vyhneš rakovinovým látkam, potravinám a liekom ničiacim tvoje črevné baktérie a nezabudneš na pohyb. Potom máš dosť vysoké šance, že sa dočkáš funkčnej staroby – budeš silný, rýchly a odolný aj po päťdesiatke. Dokonca ani nestráviš druhú polovicu života v nemocnici, lebo to nebudeš potrebovať. Aj lekári sa z toho potešia, možno si zatiaľ trochu pospia. Tomu hovorím dvojitá výhra!

Jing a jang, rovnováha, homeostáza, čierno-biela šachovnica… nazvi si to, ako chceš. Je pre teba nevyhnutná zvnútra, o čom som písal doteraz, ale aj zvonka – poďme už na to.

Na stojku na jednej ruke bez opory potrebuješ skvelú rovnováhu. Divoch si ju pestuje spolu so silou aj ohybnosťou, pretože táto tretia kľúčová vlastnosť atléta starej školy obidve spája, zdokonaľuje a posúva na vyššiu úroveň.

Predstav si, že by si si teraz položil ruky na zem, vykopol by si sa do stojky, zišiel by si tak po schodoch a potom ešte urobil nejaké kliky (stále v stojke). Okamžite by si sa zaradil do absolútnej špičky majstrov vlastnej váhy tela. Vďaka spojeniu sily v hornej časti tela, zdravej ohybnosti v pleciach a rovnováhy by si tak dosiahol vonkajšiu homeostázu.

Divoch sa cvičí v rovnováhe na gymnastických kruhoch, pri stojkách, drepoch na jednej nohe, výskokoch, ale aj klikoch na jednej ruke a počas tréningov na nestabilnej podložke. Spravidla to funguje tak, že čím je náročnejší a efektnejší silový kúsok (ktorý sa učíš), tým viac rovnováhy si vyžaduje… takže ťa týmto divošsky slávnostne žiadam: „Pusti sa do toho.“

Nebuď ako trojnohá stolička!

Vonkajšia rovnováha je meditácia tvojho tela, vnútorná rovnováha je meditácia tvojich orgánov. Bez nej by si bol ako šutá stolička – s jednou odbitou nohou. Chceš byť len stoličkou, na ktorú si nik nemôže sadnúť? Vážne chceš byť len silným divochom bez rovnováhy?

Dopraj si jednu z najlepších prevencií voči zraneniam. Nadobudni komplexnú rovnováhu tela a ducha/duše. Venuje sa jej aj tisícročná joga, a ona je múdrejšia ako ty. Ak máš rád pohyb, alebo ho chceš mať rád, hneď sa zamiluj aj do rovnováhy. Neoľutuješ to…

Ako hovorí jeden z mojich obľúbených majstrov zo súčasnosti, Ido Portal:

„Chceš mať takú rovnováhu ako mačka? Mačka balansuje na zábradlí každučký deň. Vylez na zábradlie a dosiahneš to, čo ona.“

Zhruba tak to hovorí, lebo je génius divého pohybu.