Prečo ohybnosť?

Pre každého divocha neexistuje väčšia lahôdka ako zvyšovanie a uvedomovanie si svojej surovej sily. Vďaka variáciám zhybov má silné ruky a chrbát, vďaka drepom má nadľudsky silné nohy, vďaka klikom v stojke má oceľové plecia, hruď a úžasnú rovnováhu, vďaka mostíkom a zdvihom nôh má veľmi pevný a svalmi chránený chrbát a brucho z kameňa. Tak načo sa vzdelávať a zlepšovať ohybnosť?

Silové cviky človeka silno skracujú. Ak necvičíš ako špičkový atlét alebo gymnasta už od šiestich či siedmich rokov svoju ohybnosť, postupne ju strácaš. Predpokladám, že k silovým cvikom si sa dostal tak ako ja – už poriadne skrátený vďaka sedeniu. Zabudnúť na dynamický a statický strečing by znamenalo katastrofu – naťahovanie šliach a svalov nielenže pôsobí preventívne voči zraneniam a zápalom, ale ich aj pomáha liečiť.

Ohybnosť ako prevencia bolesti

Strečing je vo výbave divocha teda rovnako dôležitý ako silový tréning – je kompenzáciou, prevenciou a samotným liekom. Je natoľko dôležitý, že sa po celé stáročia zachovávala a vyvíjala joga, taký „filozoficko-pohybový smer“, v podstate založený na dýchaní, naťahovaní svalov a šliach a rovnováhe tela.

Dnes sa joga spája so silovým cvičením či akrobaciou, vzniklo veľa jej moderných odnoží. A prečo nie, keď obsahuje obrovskú múdrosť a poznanie o pohybe ľudského tela, o jeho dýchaní a rovnováhe. Pokojne môžeš skombinovať silový tréning či kalisteniku s jogou. Napríklad ja postupujem tak, že si vyberám viaceré skvelé polohy, ktoré sa mi páčia a vďaka nim si zlepšujem ohybnosť.

Ak si náhodou profesionálny vzpierač, ohybnosť ťa príliš nezaujíma, ale to len preto, že potrebuješ dosiahnuť čo najvyšší možný výkon pri niekoľkých špecifických pohyboch. Svalmi a šľachami obalené kĺby, poriadne stuhnuté, ti pomáhajú pri nadľudskej sile v konkrétnom pohybe. No pre všestranného divocha je skrátené telo nežiaduce a veľmi obmedzujúce.

Dúfam, že si ešte nezažil bolesť kĺbu, v ktorom sa o seba bez maziva šúchajú tvoje kosti, a ani to nechceš zažiť – ani ja.

Z hľadiska biomechaniky je stuhnutý kĺb, napríklad ramenný, obalený šľachami a svalmi tak tesne, že vzácne a tenké mazivo sa z plôšok medzi kosťami vytláča (nie je naň dosť miesta) a kosť drie o kosť.

Nie je to však len bolesť kĺbov, ktorá sprevádza postupné skracovanie svalov i šliach, najmä pri silovom športe bez adekvátneho strečingu. Druhým úhlavným nepriateľom je obmedzený rozsah pohybu, vinou ktorého nemôžeš používať svoje telo tak, ako by si chcel.

Šetri si silu!

Je fakt smutné, keď máš v rukách obrovskú silu, no pri stojke nevieš vystrieť svoje skrátené plecia do jednej priamky spolu s chrbtom a nohami. Odrazu sa tvoja najväčšia prednosť, veľká surová sila, stáva aj najväčším problémom – prácu šliach prevezmú tvoje skrátené svaly, vďaka čomu potrebuješ neúmerne viac sily a energie na udržanie technicky nezvládnutej stojky. Hravo ťa porazí desaťročné dievčatko, ktoré vo voľnom čase trénuje stojky a mlynské kolesá na zelenej tráve.

Divoch vytrvalo zapája strečing, aby sa vrátil k časom, keď mal dva roky a bol rovnako silný, ako aj ohybný. Neuspokojí sa s kompenzáciou svojich silových tréningov, ale svoju vlastnú flexibilitu posúva na vyššiu úroveň.

Sila a ohybnosť sú úzko prepojené a jedno bez druhého si koleduje o vážne zranenia. Pravým majstrom pohybu je človek, ktorý vie vykopnúť nohu vysoko nad hlavu a potom ju kontrolovane spustiť k zemi či zastaviť v akejkoľvek fáze pohybu. Táto rovnováha sily a ohybnosti je skutočným štítom a ochranou. Veľmi dobre tomu rozumejú aj majstri v Shaolinskom chráme, ktorý sa stal v posledných časoch ikonou nadľudskej sily, ohybnosti a rovnováhy.

Daj si pozor, aby sa z teba nestal popri rozvíjaní sily skrátený polodivoch.