Tvoj kmeň divochov

Nie každý kmeň sa vo všetkom podporuje, ale tento áno.

Tu sa dozvieš, aké sú ciele Akadémie Divochov. Prečo vznikla práve teraz? Čo ti ponúka? Aký je jej zmysel? Zapásaj sa, pretože začnem od Adama lezúceho dvesto skál za hodinu.

Mojím prvým snom, ak nepočítame Evu, je budovanie silnej a zdravej komunity divochov, ktorí sa navzájom podporujú, spoznávajú a stretávajú, napríklad aj na budúcich seminároch pohybu s veľkým P, ktoré pripravujem. Zdravý kmeň vie, že každý divoch je nenahraditeľný. Spojením svojich síl a talentov či majstrovských schopností však divosi dokážu zmeniť svet – ako ho mení každý kmeň ľudí, v dobrom aj zlom. Všetko sa začína divokými maličkosťami, pretože aj tvoj jediný úsmev počas dňa dokáže zachrániť celý život inému človeku.

Nižšie nájdeš prvých odvážlivcov, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zdieľať svoje oslovenie, mail a ich majstrovskú schopnosť a pomôcť tak druhým. Nezabúdaj, že každý divoch:

Toto sú 3 základné hodnoty Akadémie divochov, na ktorých by ti malo záležať, keď sa chceš pridať ku kmeňu. Som si istý, že ti nebudú cudzie, a to aj v prípade, že si mimozemšťan…

tréner Divoch – skalodrv, l 11

majstrovská schopnosť: Pohyb a výživa
divošský kontakt: akademiadivochov@gmail.com


Simi zdivenec, l 3

majstrovská schopnosť: Poradenská psychológia
divošský kontakt: simona.belovicova@truni.sk


Karol – zdivenec, l 3

majstrovská schopnosť: Stavebníctvo a pohyb
divošský kontakt: matej.pocsik@gmail.com


Chaser – živelníček, l 4 +

majstrovská schopnosť: Behanie a chasing
divošský kontakt: martinvoros3@gmail.com


Pridaj sa ku kmeňu:







  Všetci sme totiž učitelia a zároveň žiaci. Bola by škoda, keby sme jeden druhému nedopriali hodnoty, ktorým sa venujeme – a môže to byť naozaj čokoľvek, od skákania na kolobežke až po domácu výrobu tekvicového piva. Každý majster potrebuje svojho učňa, rovnako ako učeň potrebuje svojho majstra. Jeden bez druhého (dlho) neprežijú.

  Každý majster potrebuje svojho učňa, rovnako ako učeň potrebuje svojho majstra.

  Úrovne divocha:

  • Divožník, level 1: sem-tam si prečítaš blog a raz do týždňa robievaš 1 ľubovoľnú pohybovú aktivitu, pri ktorej sa spotíš (sprchovanie nepovinné).
  • Diviak, level 2: si odberateľ newslettera a dvakrát do týždňa sa spotíš pri pohybe + raz za mesiac navštíviš les.
  • Zdivenec, level 3: si odberateľ newslettera, pridal si sa do Kmeňa divochov (máš vizitku v záložke TVOJ KMEŇ), dvaapolkrát týždenne sa spotíš + raz za mesiac navštíviš les.
  • Živelníček, level 4: si odberateľ newslettera, máš vizitku v záložke TVOJ KMEŇ, trikrát týždenne sa spotíš pri divom pohybe, občas chodíš vonku naboso, beháš v minimalistickej obuvi.
  • Živel, level 5: si odberateľ newslettera, máš vizitku, trikrát týždenne sa spotíš pri divom pohybe, aspoň raz týždenne si zabeháš v minimalistickej obuvi (sprchovanie ešte vždy nepovinné).
  • Valibuk, level 6: si odberateľ newslettera, máš vizitku, štyrikrát týždenne sa spotíš pri divom pohybe, zvládaš mlynské kolesá, polminútovú stojku o stenu a 10-sekundové mostíky.
  • Divoch, level 7: si odberateľ newslettera, máš vizitku, štyrikrát týždenne sa spotíš pri divom pohybe, nohy v sandáloch si príležitostne oplachuješ v horskom potoku.
  • Kostihoj, level 8: si odberateľ newslettera, máš vizitku, pravidelne behávaš naboso alebo v minimalistickej obuvi, v jednej sérii zvládaš 9 zhybov, 5 polovičných klikov v stojke a 5 drepov na jednej nohe.
  • Lezúň, level 9: si odberateľ newslettera, máš vizitku, raz mesačne sa stretávaš s členmi Kmeňa divochov, dvakrát mesačne beháš po lesoch (pena v ústach nepovinná).
  • Dvojročník, level 10: si odberateľ newslettera, máš vizitku, raz týždenne robievaš zvieracie pohyby (pes, rak, opica, medveď, jašterica), vzdelávaš iných členov AD.
  • Skalodrv, level 11: si odberateľ newslettera, máš vizitku, prispievaš blogmi do AD, pravidelne sa stretávaš s členmi AD, raz týždenne beháš naboso alebo v minimalistickej obuvi.
  • Fénix, level 12: stal si sa spoluzakladateľom AD, vedieš divošské semináre o Pohybe a Výžive, 15 minút denne tráviš v drepe, trikrát týždenne sa spotíš pri divom pohybe; takmer bývaš v lese a jaskyni.

  *PDP (predposledná divoká poznámka): Pri udeľovaní hodností sú možné aj výnimky – ak si to zakladateľ vezme na svedomie. Pridelené hodnosti sa vpisujú do divošských vizitiek.

  **Sprchovanie zostáva nepovinné pri všetkých úrovniach. Uprednostňuje sa však horský potok alebo vodopád.

  Nevolám sa Adam, ale akoby sa tak stalo. Akadémiu Divochov som založil z rovnakého dôvodu, na akom sedíš práve teraz, keď si čítaš túto vetu. Ide o tvoju stoličku. Presnejšie o všetky kreslá, gauče a stupienky, na ktoré si v živote sadneš. Každý z týchto výrobkov je tu pre to, aby ťa pripravil o zdravie a pohyblivosť divokého človeka. Bez hlbokého drepu, visenia na konári a radosti, s akou sa hýbe dvojročné dieťa, si svoj život príliš neužiješ. A tejto tragédii hovorím tragédia!

  Človek usedený

  Väčšinou rozmýšľa usedený človek takto: „Pomohol by som vám s nosením klavíra, ale bolí ma chrbát. / Zobral by som túto nevestu do náručia, ale bojím sa o jej život. / Rád by som si čupol k synovi, ale ako sa potom postavím? / Najradšej by som vyskočil a urobil od radosti salto, presne tak sa cítim, ale zrejme by som len skočil na rok do nemocnice… a podobne. Súcitím s každým takýmto človekom, pretože aj ja som ním bol. Je to ako žiť v dvojrozmernom priestore, pretože ťa o ten tretí, o funkčnú dimenziu, pripravila stolička. To posledné, čo chcem, je, aby si nastúpil na túto cestu egyptskej múmie vo výpredaji.

  Hohohó, vážené múmie, zbytočne na mňa syčíte a sipíte, pretože ja tu hovorím o skutočnej revolúcii pohybu, schopnej zmeniť svet… veru tak. Ako by povedala aj žaba: „Kvak.“ A predstavte si, má pravdu.

  „Je úplne jedno, či sedíš v kresle za 600 eur alebo na hrdzavej vani prevrátenej naopak, pretože stále sedíš!“

  Vieš čo? Pár mesiacov vydrž – ešte neskáč z útesu, ty, človek usedený, aj keď si vyhodil stovky eur za tenisky, ktoré ti deformujú nohy a tisíce za kreslá, ktoré ti dokaličia telo ešte viac, ako keby si sedel na dvoch agresívnych ježkoch. Veď sa pred tebou náhodne zjavila akadémia pohybu (alebo to bol osud?) či Akadémia Divochov, ktorá ti pomôže postaviť sa a trochu sa rozhýbať a zamyslieť sa nad svojím telom, nielen nad mozgom kdesi na krku.

  „Videl si už reklamu so sloganom: ,Čím viac vecí vlastníš, tým menej času zvýši na teba?‘ alebo ,Každý ľudský výrobok je stokrát menej účinný ako všetko, čo nájdeš v lese?‘“

  Väčšinou je realita ešte horšia – ľudské výrobky, nielenže takmer neúčinkujú, často človeku drasticky škodia, a to fyzicky aj psychicky. Ich výrobcovia zato starnú v blaženom tichu a zisku poznačenými sírou, jaskyňami a hobitom.

  Ľudský mozog je natoľko pažravý, že väčšina ľudí strávi svoj život iba vo svojom myšlienkovom svete, kde si predstavujú, ako by sa hýbali a ako by skákali od radosti, keby sa venovali reálnemu pohybu, zatiaľ čo hlcú čipsy a sladkosti. Akadémia Divochov ťa povzbudzuje, aby si prestal fantazírovať a začal žiť.

  Nezabúdaj, že pohyb je ešte rafinovanejší ako cukor. Ak sa staneš nespútaným divochom, ktorý si užíva všestranné poskakovanie tela a rád sa učí nové pohyby, tvoj mozog sa zmení na oveľa spokojnejší, čerstvejší, a predovšetkým silnejší orgán. Aktivita v ňom sa odrazu znásobí a ty budeš mať ako divoch oveľa vyššie šance, aby si našiel to, v čom si najlepší a venoval sa tomu naplno… bez štipky ľútosti a depresívnych nálad. (Tie sú často výsledkom tvojho mozgu uvažujúceho o tvojom mozgu. Smutné, však?)

  Legálny doping?

  Dnes má mnoho ľudí doktorát zo sedenia. Uznáš, že v 21. storočí je už načase, aby si ho roztrhal sebe aj iným – práve dnes? Napríklad zdieľaním tohto webu! V blogoch, článkoch a videách sa postupne dozvieš, ako si z pohybu vystrúhať životný štýl s patričnými drogami – hormónmi šťastia. Tými ťa telo odmeňuje za kvalitný a pravidelný pohyb a tiež za múdru stravu v tvojich črevách.

  Na tejto vzrušujúcej ceste legálneho dopingu ti Akadémia Divochov želá veľa šťastia!

  Matúš, Tréner Pohybu, Prvý Divoch a zakladateľ Akadémie Divochov