V posledných rokoch získavajú na popularite zvieracie pohyby. Prečo je tomu tak? Vrelo ich odporúča i vyučuje pohybový majster Ido Portal v Izraeli, dostupné sú aj online kurzy s názvom Animal flow a aj GMB fitness, ktorého som dlhoročným odberateľom, prezentuje pohybové programy vychádzajúce zo zvierat.
Vlado Zlatoš aj Marián Černý nedajú dopustiť na hlboký drep a obaja v ňom nielen „sedia“, ale je to pre nich neutrálna poloha pri zapájaní efektných silových kúskov, no tiež pohybov, ktoré môžeme označiť ako „opičie kúsky“.
Vtip je v tom, že nejde o nič nové.
No objavovať znovu to, čo nám kedysi bolo vlastné sa stáva fenoménom chaotického 21. storočia. Je to divošské znovuobjavovanie schopností a hodnôt, o ktoré nás pripravuje súčasná kultúra, respektíve vyše 100 rokov tvrdého marketingu, čítania horoskopov (namiesto meditácie či modlitby), odprašovania tisícky vecí, ktoré vlastníme a nepoužívame a pod.
Návrat k rozumu
Návrat človeka k prírode znamená aj návrat človeka k rozumu, aspoň k sedliackemu. Ak ide o jašterice, žaby, psy, medvede a opice, ale aj o morské vlny či plávanie delfínov, pre divocha má každý zvierací pohyb nevyčísliteľnú hodnotu. Vďaka nim môže pospájať všetko, čo ovláda, do jedinečného „silového tanca“. Vtlačí doň svoju osobnosť, silné stránky, svoju DNA.
Genialita zvieracích pohybov preto nesúvisí len s postupným budovaním pevných šliach, kĺbov a svalov, ony sú syntézou atletickej či divošskej zdatnosti v sile, ohybnosti a rovnováhe.
Môžeš im zasvätiť svoj pohybový život a venovať sa iba im; a o veľa neprídeš – sú to komplexné a mimoriadne zábavné cvičenia, pri ktorých si vybuduješ funkčnú silu, ohybnosť a rovnováhu. Precítenie techniky? Kľúčové. Dôraz na dokonalú plynulosť pohybov a absolútnu kontrolu tela v každej fáze pohybu… preto ide, de facto, o tanec. Žiadne prestávky neexistujú! Vydržíš päť minút? Čo už. Vydržíš dvadsať minút? Si borec.
Keďže divošsky zmýšľajúci človek je natoľko závislý od budovania nadľudskej sily (ako je to aj v mojom prípade), že sa nevie odlúčiť od gymnastických kruhov či opasku so štrngajúcimi kotúčmi, zvieracie pohyby zapája počas ľahších dní či menej náročných tréningov – ideálne na úvod hneď po dynamickom strečingu. Mysli však na to, že zvieracie pohyby nie sú len „úbohým“ doplnkom k silovému tréningu. Sú komplexným zavŕšením surovej sily, divošskej ohybnosti i rovnováhy a keď ich cvičíš, zapájaš všetky šľachy, všetky svaly, všetky kĺby – či už chceš alebo nie.
Zvierací freestyle
Pre divochov, ktorí vyslovene nepotrebujú robiť šialené silové kúsky, ako sú zhyby na jednej ruke, sú zvieracie pohyby akciovým balíčkom tri v jednom a v čo najkrajšom čase. Ak si sa vybral touto cestou, dávaj si pozor – ide o to, aby si počas celého tréningu zostal v pohybe.
Iba pri učení medveďa, žaby, opice, jašterice a pod. si môžeš dovoliť krátke pauzy; nemôžeš predsa utekať, keď si sa nenaučil chodiť. Diamantovým vrcholom je však zvierací freestyle, ktorý sa podobá aj na breakdance. V podstate pri tom náhodne/kreatívne/intuitívne zapájaš celý arzenál zvieracích pohybov a v niektorých polohách na chvíľu „zamrzneš“, napríklad v stojke.
Výbornú ukážku majstrovstva zvieracích pohybov má aj Ido Portal.