Ľudská noha krát 2

Ľudská noha a jej renesancia v 2021

Ľudská noha by nemala byť kameňom úrazu či Achillovou pätou tvojho tela. Načo máš v každej nohe 26 kostí, 30 kĺbov a viac než 100 svalov, šliach a väzív? Myslíš si, že na vsúvanie do spevnenej lyžiarky? Mnohí chodia po meste v lyžiarkach. Asi im nikto nikdy nenaznačil, aby sa vyzuli. Ich deprimované nohy to už s vyššími časťami tela dávno vzdali… už nehlásia „ERROR!“ ani „EPIC FAIL!“

Dnes skáčem po divošsky, pretože súčasná fyzioterapia sa pomalými krôčikmi (konečne!) prikláňa k tomu, čo je dvojročným deťom absolútne jasné: k bosej nohe!

Štěpánka Hovorková vysvetľuje vo svojom článku v odbornom časopise Umění fyzioterapie, aby sme deti nechali bosé.

Je to také zložité? Je, pretože inak by som nepísal tento článok. Vinou divnej mäsitej masmediálnej spoločnosti sme ty a ja strašne „zozložiteli“. Sme takí komplikovaní, že si nerozumieme v plynulej ľudskej reči ani v písanom slove. Iba úchytkom, snáď periférne.

Fyzioterapeutka nás v článku vyzýva – ak deti už chceme obuť –, aby sme im dali „rukavice na nohy“, teda niečo absolútne ohybné, ľahké a tenké. Niečo, čo nebráni nohám v ich prirodzenom pohybe. A sme doma! Odrazu majú divosi zelenú…

No divoch ide ešte ďalej a povie bez Bilbovej servítky: „Všetky bežné, „normálne“ topánky sú nanič, bratku!“ Ničia nohu, deformujú nohu, pozývajú ťa do ríše tvrdého dopadu na asfalt, do krajiny zničených kĺbov pri behaní. Tieto hnusoby ti prakticky zožerú viac ako polovicu tvojho pohybového aparátu.

Zbohom zbraniam, aj toto je E. Hemingway

Dal si už zbohom svojim členkom, kolenám, bedrám a stavcom? Všetky tieto kĺby, chrupavky a kosti sú extra citlivé na dopad (čuduj sa svete) na päty. Gigantická mäkká plastová päta na podrážke – predstav si to ako nádor – ti pri behu neuberá z reakčných síl pôsobiacich na tvoje telo! Celý efekt je iba pocitový, takže máš v makovičke mylný dojem, že sa tie brutálne sily dopadu vyparia kdesi do vzduchu. Lenže ony sa iba prenášajú. No a čuduj sa svete, ak si po pravidelnom klasickom behaní – po istom čase – profesionálna kalika!

„Človek, ktorý sa bojí utrpenia, už trpí tým, že sa bojí.“

Michel de Montaigne

Niektorí si oblepia kolená a členky, navlečú si na ne rôzne hrubé šáliky a bandáže a trpia ďalej, ale nie ako ľudia – ako dobytok. A môžeš vlastne trápiť dobytok? Táto poznámka sa fakt trhá od témy. Späť! Áno, aj utrpenie má v živote človeka miesto. No prečo si ho umelo vytvárať? Slušný masochizmus v praxi.

Iní si povedia, že ľudská noha skrátka nie je stvorená na behanie (malý rozpor s knihou Stvorení pre beh) a po zvyšok života zostanú pri kolísavom kráčaní.

Už dnes však existujú overené štúdie, v ktorých beh pomáha potláčať artritídu v kolenách! Správny beh ťa teda lieči, presne ako vhodné jedlo by malo fungovať ako liek. Ak nie sú pohyb a strava pre teba liekmi, prepáč, asi robíš niečo zle…

Konzervy v sardinkách

No, a ak si niekto myslí, že pravidelné behanie po pätách nebude mať následky… tak to isto budú majitelia značiek adidas a nike. Nezaslúžia si ani veľké začiatočné písmená.

V skutočnosti pri behu, a to pri každom tvojom došľape, pôsobí na telo sila úmerná dvojnásobku tvojej hmotnosti dopadajúcej na zem! A teraz si predstav, že dvadsať minút búšiš 160 kilami do členkov, kolien, bedier a tvojej chrbtice…

Radšej si dobre zapamätaj číslo ambulancie. Vygoogli si, len pre istotu, recenzie na najbližšiu jednotku intenzívnej starostlivosti v meste.

Topánka na nohu, iná ako barefootová, je skrátka tragédia. Je to niečo, čo sa tvojim nohám nikdy nemalo stať. Ak si napcháš svoje vzácne, a naozaj geniálne nohy do konského kopyta, ktoré odporuje tvojmu prirodzenému tvaru nôh, ak si dopraješ mäkkú pätu a hrubú podrážku, prakticky zabiješ 90 % čarovných schopností svojich nôh. Si si istý, že sa v tvojom myšlienkovom svete ľudská noha nepremenila na nožičku nevinne vyzerajúceho satyra z Narnie?

Ak si tvrdohlavý, a ešte k tomu konzerva v sardinkách, alebo od prírody satyr, dobre. Odpovedz mi teda s čistým svedomím… Načo máš potom klenbu, keď dopadáš na päty? Načo máš perfektný systém odpruženia nohy pri dopade na jej špičku alebo prednú časť chodidla?

Načo máš v každej nohe 26 kostí, 30 kĺbov a viac než 100 svalov, šliach a väzív? Čo z toho máš, ak si ju narveš do dvojitého konského kopyta so zdanlivo odpruženou pätou?

Vďaka vysokej podrážke si nohu vyvrtneš – som si istý, že si si ju už niekde vyvrtol. Aj ja, a nie raz – keď som behal s mamutími podrážkami. Uvedom si však, že keď si naboso alebo v minimalistickej obuvi, vyvrtnutie členka je prakticky nemožné. Aha, to ti asi molochy na retardáciu nôh zabudli povedať… Ešte raz: pokojne môžeš behať po šikmých skalách v Tatrách a nič. Nič! Iba odľahčená pohoda (ak sú tie skaly suché a ak sa pozeráš pod nohy).

Bosá ľudská noha a minimalistická obuv sú, našťastie, skutočnou odpoveďou na zdravie tvojho tela. Nepotrebuješ žiadne hlúpe tenisky za 500 eur s vloženými čipmi a odpružením, pretože z teba spravia iba 500-eurového mrzáka.

Naopak, čím drahšiu a „kvalitnejšiu“ obuv nosíš, tým viac ochudobňuješ a oslabuješ 26 kostí, 30 kĺbov a viac než 100 svalov, šliach a väzív krát dva.

Vtip je v tom, že ak raz dáš šancu napríklad barefootom a stráviš v nich aspoň týždeň či dva, za klasickými topánkami sa ani neobzrieš. Presne preto mali v barefootových predajniach istý čas koše na topánky – ľudia po obutí barefootov zistili, ako boli celý život klamaní marketingom o tom, čo je pre ich nohy zdravé a dobré, a bez jedinej slzičky svoje predošlé topánky hodili do koša. Áno, až taký je to rozdiel.

Samozrejme, barefooty sú dnes pomerne drahé – stoja okolo 120 eur, no niektoré modely nájdeš aj za 70. Stačí vychytať kopcovitú akciu alebo si kúpiť model z dopredaja. Ale úprimne, chceš až do smrti chodiť a behať v topánkach a teniskách, ktoré sú pre tvoje nohy neprirodzené?

Pretože rozdiel medzi prirodzeným a neprirodzeným je priepastný. To nie je len pár schodíkov nahor či nadol. Celé generácie ľudí chodili a behali v deštruktívnej obuvi. Státisíce, a zrejme aj milióny ľudí si nevedome, ale aj vedome likvidovali čosi, čo bolo zamýšľané inak.

Ak si naladený voči tomuto článku kriticky, skepticky či politicky, smelo si vyskúšaj barefooty – len dva týždne v nich kráčaj a sem-tam sa trochu prebehni. To je všetko, aby tvoja premena na divocha bola z veľkej časti dokonaná.

Čo dodať?

Na záver už len úryvok, ktorý paradoxne nie je vytrhnutý z kontextu:

„Ale co ty boty?“ „Ty jim co najčastěji vyzouvejte.“

Umění fyzioterapie, Dětská noha, s. 76, 2020

Hm. Toľko k ľudovej, sedliackej i profesionálnej múdrosti. Ľudská noha nie je iba na okrasu, a už vôbec nie je na strkanie do neohybnej formičky na vyvrtnutie členka.

Odporúčaný spôsob vyzúvania pre deti je záchranným kolesom pre dospelé múmie so zakrpatenými nôžkami. Vďaka behaniu v barefootoch či naboso ti totiž narastú lýtka. A klenba sa ti začne zdvíhať do neba. Nemáš začo: teraz máš šancu zachrániť si svoju ľudskú nohu krát dva.

Vlastne máš, máš začo! Toto je tučný článoček.

PS: Nezabudni, že ľudská noha si potrebuje prejsť istou detoxifikáciou či odvykačkou. Otužilosť prichádza s časom a ak v tenučkých barefootoch čakáš na veľmi studenom povrchu, ľahko môžeš prechladnúť. Tiež si musíš dávať 10-násobne väčší pozor, aby si nezakopol o skalu. Výhody slobodnej nohy však stále prevažujú a určite stoja za to.

Zdroje: Umění fyzioterapie, Dětská noha, 2020). Tento vynikajúci časopis o súčasnom prístupe fyzioterapie k detskej nohe si môžeš zakúpiť tu.