Tréning väzňa – recenzia knihy

Keď som sa pred ôsmimi rokmi dostal ku knihe Tréning väzňa od záhadného Paula Wadea, ešte stále som veril, že skutočná sila a svaly sa dajú dosiahnuť iba dvíhaním závaží. Aj keď som popri cvičení v posilňovni robieval klasické kľuky, drepy a zhyby, nikdy mi ani nenapadlo, že ten zdravší (a divoký) spôsob vyzerá práve naopak. Inými slovami, slávna a prastará „stará škola“ ma zaskočila a obrátila môj pohľad o päťstoštyridsať stupňov.

To, že som sa stal nadšencom starej školy, však neznamená, že odrazu pohŕdam ľuďmi s činkami. V dnešnej dobe je zázrak, ak niekto vstane zo stoličky, takže dvíhať železo je stále lepšie ako sedieť na gauči s pukancami v nose. Ak sa však trochu zamyslíš a pozrieš sa dozadu do histórie, napríklad do stredoveku, počas ktorého boli európske armády „postrachom“ Ázie, alebo ešte ďalej, do starovekého Grécka či Trójskej vojny, nenájdeš tam nijaké ódy na dvíhanie činiek alebo básne o posilňovniach s dômyselnými kladkami.

Paul Wade – Tréning väzňa

Úvod knihy je práve o tom – o počiatkoch kalisteniky. V starovekej gréčtine znamenajú slová „kallos“ krásu a „sthénos“ silu, doslovne „krásosilu“. Toto umenie ovládania vlastného tela je nevyhnutným základom na budovanie pevnosti svalov, šliach a kostí, nielen „svalov“, pričom k nemu patrí aj veľká porcia rovnováhy a stability.

Kalistenika je ako stelesnená prevencia zranení – kým na pokročilé cviky nezískaš veľkú silu, rovnováhu a ohybnosť, nemôžeš ich robiť. Myslím to doslova. Samozrejme, aj pri cvičení s vlastnou váhou sa môžeš zraniť, no je to oveľa menej pravdepodobné. Keď máš na výber medzi dvadsiatimi zraneniami a troma, zrejme si vyberieš len tri.

Odrazu mi dáva perfektný zmysel, prečo sa toľko klasických športovcov so železom nad sebou, pred sebou i pod sebou zraní. Namiesto budovania atletických základov pre svoje telo sa venujú okrasným aktivitám okolo svojho pomyselného domu – používajú externú záťaž. Sú to skrátka ľudia, ktorí sa vedome alebo nevedome rozhodli stavať svoj chrám (či telo alebo dom) od strechy.

Odrazu mi dáva perfektný zmysel, prečo sa toľko klasických športovcov so železom zraní.

Hm. Namiesto murovania sa celé dni zaoberajú tým, aký kvetináč položia na parapetu ich neexistujúceho okna. Zamerať sa len na veľké svaly, keď môžeš za rovnaký čas, a možno aj pot, dosiahnuť stokrát viac, mi príde ako mrhanie času. Ak sa nevenuješ profesionálnej kulturistike, je veľmi rozumné nasledovať cieľ, ktorý je natoľko vznešený a veľkolepý, že ťa neomrzí ani o mesiac, dva roky alebo dvadsať, ale vydrží ti až do smrti. Kalistenika je životný štýl a zároveň filozofia… pohyb? Strava? Ani tak sa toto umenie nezmestí do klietky v tvojej hlave. Ide o akúsi meditáciu tela v priestore. Ani zďaleka sa to nekončí nejakým pohybom hore a dolu. Každý si v nej nájde to svoje.

Hry s externým závažím vždy boli, a zrejme aj budú súčasťou ľudského pohybu – hádzanie sudov, vytláčanie lavičiek so sediacimi ľuďmi, nosenie balvanov alebo vrhanie drevených kolov. Nesmiem pri tom zabudnúť na moju či tvoju ľudskú zvedavosť: Koľko kíl železa dokážeme zdvihnúť? Sme malí frajeri, strední frajeri alebo gigantickí frajeri? Externé váhy sú len na predvádzanie, na dôkaz tvojej strašidelnej surovej sily, akú získaš vďaka kalistenike; konkrétne zásluhou klikov v stojke, zhybov na jednej ruke či drepov na jednej nohe.

Kalistenika sa postará, aby si nemal silný len jeden úbohý sval, ktorému sa venuješ (napr. biceps), ale aj predlaktie, rameno a chrbát. Jej jednoduchosť je priamo úmerná náročnosti – ber do úvahy, že je oveľa jednoduchšie ľahnúť si s pivným pupkom na lavičku a robiť bench press, ako vytláčať váhu celého tela v stojke vo vzduchu.

Zdravé hýbanie sa

Keď sa už chceš zdravo hýbať, keď chceš seriózne cvičiť a športovať, prečo by si nemal robiť cviky, ktoré obdaria funkčnou silou celé tvoje telo? Každá reťaz je taká silná ako jej najslabší článok. Nevyvážená sila a nedostatok rovnováhy sú len predzvesťou vážneho zranenia a bolesti.

Najcennejším prínosom knihy Tréning väzňa je práve zoznámenie sa so starou školou a s jej silákmi. Ďalej sú to podrobné opisy cvikov, aby si sa pri nich nedokaličil. Nikde som nenašiel také uspokojivé bohatstvo správnej techniky, či už ide o kliky, drepy, zhyby, zdvihy nôh, mostíky alebo stojky.

Okrem toho tu nájdeš aj návody, ako dosiahnuť majstrovstvo v každom zo spomínaných cvikov. Tieto návody však ber len ako usmernenia či pomôcky – ich presné nasledovanie ťa môže doviesť k pretrénovaniu či zapáleným šľachám. Osobne sa riadim oveľa jednoduchším programom, pričom počúvam svoje telo (ak sa nechcem zraniť).

Najcennejším prínosom knihy Tréning väzňa je práve zoznámenie sa so starou školou a s jej silákmi.

Pre začiatočníkov a mierne pokročilých atlétov a divochov je však Tréning väzňa ideálnym štartom a úvodom do sveta surovej sily. Ak si zvykneš na kliky s prepadnutým driekom, ak ti pri drepoch padajú dovnútra kolená alebo ak máš pri zhyboch zápästia mimo neutrálnej polohy, zaručene sa zraníš. Preto je poznanie a zdokonaľovanie techniky prevedenia cvikov alfou a omegou kalisteniky.

Dodnes nie je známe, kto napísal túto knihu, čo považujem za skvelú mystifikáciu a vtip. Autor však tvrdí, že sa vypracoval na takú úroveň, aká je podľa vedcov ľudsky nemožná – vraj dokáže urobiť vyše tucet opakovaní klikov na jednej ruke v stojke bez opory. Taká sila by u človeka znamenala len toľko, že by dokázal prevracať ľahšie autá či pohadzovať osemdesiatkilovými ľuďmi ako bábikami. Či tomu veríš, alebo nie, jedno je jasné všetkým nadšencom umenia „krásosily“.

Divochove hodnotenie:

Kalistenika je najrýchlejšou a najzdravšou cestou k nadprirodzenej kráse a sile. A Tréning väzňa je jednou z najlepších pohybových kníh na trhu.