5 spôsobov, ako nesedieť

Sedenie na stoličke sa pre človeka môže stať problémom, ak tvorí polovicu dňa alebo aj viac. V takom prípade je tvoj pohyb pred sedením a po ňom, takpovediac, otázkou prežitia.

Počas sedenia pôsobí na stavce až štvornásobok telesnej hmotnosti. Skús sa vcítiť do každého stavca, až kým nevykríkneš od bolesti. Áno, je to kruté, čo si s nimi robil. Vlastne, máš šťastie, že tvoje stavce nemajú ústa. Kompenzačným cvikom na chrbticu je práve opačný ťah, teda divošské visenie na konári či na hrazde, alebo na hocičom, čo ťa udrží.

Päť minút denne

Päť minút denne je zdravé minimum, ale riaď sa predovšetkým tvojím telom. Keď si vo visení potrebuješ oddýchnuť, tak si vytras ruky a skús to o niekoľko minút či hodín znova. V bedrovej oblasti dochádza počas sedenia k nezdravému pnutiu a skracovaniu svalov i šliach, pričom v nemalej miere trpia kolená – tie zase nie sú stavané na život bez záťaže. Aj preto je výborným kompenzačným cvikom hlboký drep. Ak si skrátený, o to väčší dôvod, aby si ho pravidelne skúšal, pričom si môžeš pomôcť aj miernym závažím. Časom sa dostane do správnej polohy každý – kolená smerujú von tak ako špičky pod nimi. Päty doliehajú na zem. Kolená by pri tom nemali predbiehať tvoje špičky. Vyskúšať si to môžeš pri stene, tá tvoje kolená ďalej nepustí, ani keby boli nezvyčajne ostré.

Túto polohu majú rady už jedno- až dvojročné deti. Nezriedka sa v tomto hlbokom drepe hrajú s hračkami na koberci. Ak sa usiluješ o zdravé a funkčné kolená, napodobňuj ich. Neexistuje krajšia obhajoba hlbokého drepu ako to, že ho malé deti robia samy od seba a cítia sa v tejto polohe pohodlne. Hlboký drep ti aj v šesťdesiatich rokoch dopraje nohy tridsiatnika. Také niečo ti neponúka nijaká operácia, výmena kĺbu či tabletka. V Indii takto ľudia pravidelne čakajú na autobusovej zastávke. Ich pohybová gramotnosť je v tomto smere oveľa vyvinutejšia ako tá európska. V podstate zvíťazia, aj keď autobus nepríde.

Samé pozitíva

Ak si si už na polohu drepu zvykol, skús sa mierne húpať hore a dolu. Alebo lakťami tlač do vnútornej strany kolien, takže si urobíš výborný strečing nôh. Hlboký drep ďalej pozitívne ovplyvňuje trávenie. Spolu s dobrým pitným režimom ťa táto poloha môže celkom zbaviť zápchy. Pri pokročilej polohe hlbokého drepu vystrčíš dve ruky a jednu nohu pred seba, takže sa nedotýkajú zeme, čo znamená, že balansuješ svoju váhu na jedinom chodidle. Potom nohy vystriedaš bez toho, aby si sa rukami dotkol zeme. Neskôr môžeš skúsiť aj mierne húpanie na jednej nohe, čím opäť spevňuješ kolenné šľachy a svaly. S pevnými kolenami očakávaj menej zranení. Poloha hlbokého drepu ti tiež pomôže oceniť cvičenie drepov, ktoré tak získajú vyššiu úroveň.

Precítenie techniky je najcennejšou zbraňou vo výbave divocha či atléta.

Kreativite sa medze nekladú. Zabávaj sa na jednej nohe, skúšaj drepy na jednej nohe, a ak sú priťažké, pridrž sa rukami kľučky na dverách alebo čohokoľvek, čo máš po ruke. Pri pokročilých cvikoch však treba dbať na prísnu biomechaniku pohybu.

Kolená by ti pri drepoch počas celej fázy pohybu nemali pretŕčať cez špičky nôh. Mysli na to, že si sadáš dozadu, a nie dole. Vbočenie kolien je zase dôkazom ochabnutých vonkajších stehenných svalov. Ak ti teda pri každom drepe kolená utekajú dovnútra, poraď sa s fyzioterapeutom, pretože si zlou technikou koleduješ o operáciu kolien. Rovnako to platí aj pri státí, chôdzi, skákaní či behu.

So správnou technikou sú však drepy a poloha hlbokého drepu to najlepšie, čo môžeš urobiť pre svoje nohy. Je to veľmi jednoduché, nestojí ťa to žiadne peniaze a polhodinovým zotrvávaním v drepe každý deň si o krok bližšie k tomu, aby si porazil nepriaznivé účinky sedenia.

Doteraz som hovoril iba o kompenzačných cvikoch. Teraz sa pozri bližšie na polohy, ktoré sú náhradou sedenia a tým ti predlžujú silný a zdravý život.

  • Hlboký drep je kráľom zdravého sedenia. Striedaj túto polohu so sedením na stoličke; a ak to nie je možné inak, polož si počítač na zem, spusti sa do drepu a tak pracuj. Vždy, keď na niekoho čakáš, môžeš miesto nervózneho prešľapovania sedieť v hlbokom drepe.
  • Turecký sed je v skutočnosti strečing. Pri sedení na stoličke sa každá zmena polohy ráta ako plus. Striedaj teda stoličku po tridsiatich minútach či každej hodine s tureckým sedom a hlbokým drepom. Tvoje nohy ťa budú milovať (pre zmenu).
  • Kľakačka – kúp si solídnu kľakačku. Pri tejto polohe musíš počas sedenia stabilizovať chrbát, čo je opäť veľké plus. Ak si zvyknutý na fitloptu, používaj tú, no veľa ľudí ju neznáša, pretože zaberie viac priestoru ako rozzúrený býk.
  • Teraz už máš v arzenáli tri iné tvrdohlavé možnosti. Striedanie hlbokého drepu, tureckého sedu a kľakačky ti pri opätovnom sadnutí na stoličku otvorí oči. Sám ju začneš tak trochu neznášať.
  • Urobil si veľa preto, aby ťa nepostihla stoličková pomsta. Striedaj pohyb, zdravšie sedavé zvyky, a možno sa rozhodneš oprášiť mlynské kolesá na zelenej tráve.
  • Čím je stolička tvrdšia a nepohodlnejšia, tým je „zdravšia“. Nenechaj sa však zlákať slovíčkom „zdravšia“, pretože je právom v úvodzovkách. Hovorím tu o minimálnom rozdiele medzi veľmi zlým zlom a o kúsok menej veľmi zlým zlom. Bez výčitiek sa s väčšinou stoličiek v dome rozlúč.

Ak sú niektoré z dreva, zakúr si s nimi v krbe alebo ich vonku zapáľ. V divokom tanci okolo ich horľavých zvyškov daj celodennému sedeniu zbohom. Nič tak neutuží tvoj dobrý úmysel ako tanec s priateľmi okolo ohňa s nezrozumiteľným vrieskaním a dupaním.